Neobjedeme se bez nich
Když se podíváme na jejich zastoupení, tak se řadí mezi nejvyužívanější prvky vůbec, protože se dají použít u spousty různých strojů a zařízení. Máme jich mnoho druhů, přičemž těmi základními je Metrický, Trapézový a Whitworthův, přičemž rozlišujeme u nich dost parametrů. Každý z nich má totiž určité stoupání, jednotlivé průměry, vrcholový úhel a tak dále. Co se týče spojovacích součástí, tak zde se typicky využívá většinou metrického typu.
Šrouby se dají koupit o různé pevnosti, přičemž někdy je potřeba zvolit lepší materiál, akorát musíme počítat s tím, že taková součástka je o něco dražší. Kromě běžných stoupání můžeme zvolit jemnou řadu. Většinou je dotahujeme s předpětím, aby bylo zajištěno, že se za provozu nepovolí. Samozřejmě vše je zapotřebí správně propočítat, aby byl zajištěn spolehlivý a bezproblémový provoz daného zařízení. Neměli bychom zapomínat ani na antikorozní ochranu, abychom předešli rozsáhlé korozi.
Trapézový závit
Další možností, k čemu můžeme závity použít je převod rotačního pohybu na posuvný. Jako hezký zvedák si můžeme dát hever k autu, protože ten funguje na principu šroubového zvedáku. Klikou točíme, a právě závit nám zajišťuje, že zvedák i s autem jde vzhůru. Výhodou je rozhodně to, že i poměrně tenký šroub vydrží namáhání dost velkou silou. Dalším využití můžeme najít u obráběcích strojů, a to konkrétně co se týče posuvu.
Navíc u dnešních CNC strojů vyžadujeme velmi dobrou přesnost. Jaký typ závity k převodu těchto svou pohybů zvolit? Běžně se využívá trapézový závit, protože má k těmto účelům dobré parametry. Abychom si tedy mohli vyrobit třeba matici šroubového zvedáku, tak potřebujeme trapézový závitník. Zakoupit můžete různé druhy, přičemž v našem případě využijeme lichoběžníkový rovnoramenný s označením TR. Všechny tyto nástroje splňují předepsané normy.