Máte v plánu pořídit si bazén? Proč ne, je to skvělá příležitost k relaxaci pro celou rodinu i vaše přátele, ovšem pozor! Uvědomte http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Filip-KSCM-Uvedomte-si-ze-vas-budou-volit-obcane-Ceske-republiky-nikoliv-jineho-statu-503261 si, že bazén potřebuje i příslušenství, tedy v první řadě bazénovou filtraci a chemické desinfekční prostředky.
Provoz venkovního bazénu vyžaduje naši pozornost a neznamená to, že bychom do nádrže pouze napustili vodu a po celou dobu letní sezóny ji tam ponechali svému osudu. Voda je životodárné médium, a jakmile se objeví příhodné podmínky, zejména vhodná teplota, osídli ji různé mikroorganismy.
Ve vodě se dobře daří řasám a některým kmenům bakterií, prvokům a dalším živočichům a voda v bazénu se pak promění v zelený zakalený rybníček, kam se vám zrovna nebude chtít vstupovat. A právě z tohoto důvodu je součástí všech bazénů bazénová chemie. Jenže ani samotná chemie nestačí na důkladnou očistu vody a zejména stěn a dna bazénu, využívá se k tomu i bazénový vysavač a různé nástavce, s nimiž zbavíte vnitřního povrchu bazénu různých usazenin.
Usazeniny se v bazénu hromadí velmi pomalu, ale za nějaký čas se na stěnách může vytvořit nepříjemný mazlavý povlak. Ten bývá produktem některých mikroorganismů a spolu s ním se tu může objevit sedimentovaný vápník. Čím tvrdší voda je v bazénu, tím rychleji se vápník na stěnách a na dně usadí, a spolu s ním i některé nečistoty, které neodchytí bazénová filtrace.
I bazény se zkrátka musí čistit, podobně, jak to provádíte doma s vanou, sprchovým koutem nebo s keramickou mísou na toaletě. Používá se k tomu například základní čistič bazénů 5l https://www.chlorito.cz/zakladni-cistic-bazenu-5l, což je přípravek, který se nanáší v ředěném stavu hadříkem nebo houbičkou a poté se oplachuje vodou. Bez těchto čistidel se neobejde žádný provozovatel bazénů určených pro hromadné využití, např. v aquaparcích či plaveckých bazénech, a stejně tak i majitelé malých zahradních či vnitřních bazénů a vířivek.