Stélka
Stélkou byste měli při výběru trekové obuvi začít. Nenechte se napálit některými značkovými výrobci, kteří dodávají na trh stélky natolik nevhodné, že si z nich pořídíte leda tak ploché nohy. Ideální stélka by vám měla přesně padnout na nohu, kopírovat přirozený tvar chodidla a podporovat v činnosti příčnou i podélnou klenbu. Vyzkoušejte raději pečlivě deset párů bot, než pak trpět po pár měsících na otlaky, odřeniny a bolavé nohy. Do některé obuvi lze vkládat i ortopedickou stélku, pokud jí máte nebo si jí hodláte pořídit, nezapomeňte ji brát na vyzkoušení bot s sebou.
Podrážka
Tvrdost podrážky se může u mnoha výrobců i jednotlivých modelů lišit a optimální je obuv vyzkoušet alespoň v kamenné prodejně. Někomu totiž vyhovuje podrážka měkčí a jinému tvrdší. Volba podrážky patří k nejobtížnějším krokům při výběru trekových bot, protože předem nevíte, jak se budou chovat za mokra, na sněhu či náledí, jak budou reagovat na sypkém terénu (na písku) apod.
Výška obuvi
Treková obuv se vyrábí ve dvou základních provedeních, co se týče výšky. Zřejmě sami dokážete odvodit, že první typ je nízký a druhý vysoký. Výška obuvi se liší krytím kotníku, tzn., že nízké boty kotník nechrání, zatímco vysoké ano. Jestliže dobře zašněrujete a zafixujete vysokou (kotníčkovou) obuv, máte větší jistotu, že se kotník nepodvrtne v namáhavějším terénu, např. při prudkých sestupech z kamenitého a jinak nestabilního svahu. Obecně lze ovšem říci, že vám nízké trekové boty bohatě vystačí pro běžnou turistiku v lehčích terénech, a v letním počasí jsou výhodnější i proto, že se vám tolik nepotí chodidla, jako v kotníčkové obuvi.
Membrána
Trekové boty jsou určené i pro pohyb v nepříznivém počasí, tedy např. za deště či sněžení. Uvnitř kvalitní obuvi by se měla vždy nacházet tzv. membrána, která propouští vodní páru (odpařovaný pot) směrem ven, ale naopak nepropustí vodu dovnitř. Membrána funguje na principu mikroskopických otvůrků, které propouští pouze menší molekuly vodní páry, zatímco větší molekuly vody tudy neproniknou.